Recenzia filmu: Stážista (The Intern)

Autor: Miro Kačmár | 8.10.2015 o 13:30 | (upravené 8.10.2015 o 14:45) Karma článku: 3,65 | Prečítané:  1284x

Žijúca herecká legenda Robert De Niro a talentovaná Anne Hathaway v ďalšom príjemnom filme Nancy Meyers.

Nie je náhoda, že Nancy Meyers je dnes možno najúspešnejšou ženou v Hollywoode. Minimálne súhrnný objem tržieb jej filmov hovorí jasne. Po čom ženy túžia (What Women Want, 20000, Lepšie neskôr ako nikdy (Something’s Gotta Give, 2003), Prázdniny (The Holiday, 2006) a Nejako sa to komplikuje (It’s Complicated, 2009) zarobili celosvetovo viac ako miliardu dolárov. Čo však robí jej úspech ešte výraznejším je, že s výnimkou filmu Po čom ženy túžia (2000) si svoje filmy zastrešuje nielen ako režisérka a producentka, ale aj ako scenáristka. Je skutočnou tvorivou silou každého svojho filmu.  V súčasnosti prakticky žiadna ďalšia žena v Hollywoode autorské snímky na podobnej veľkorozpočtovej úrovni netvorí. A s takým úspechom.

Jej filmy zvyčajne žánrovo spadajú do kategórie romantických filmov alebo dramedy, čo je spojenie drámy a komédie (DRAma + coMEDY = DRAMEDY), teda do hlavného prúdu. Sem patrí aj jej najnovší počin – Stážista. A podobne ako jeho predchodcovia, aj tento film ťaží z rovnakých atribútov – jej schopnosti zachovať v mnohokrát sprofanovanom žánri určitú nenútenosť a ľahkosť, a z vynikajúcich hercov, ktorých pravidelne obsadzuje. Po Diane Keaton, Jackovi Nicholsonovi, Kate Winslet, Judeovi Lawovi, Meryl Streep, Alecovi Baldwinovi a Stevovi Martinovi je to tentoraz Robert De Niro a Anne Hathaway.

De Niro hrá 70-ročného dôchodcu a vdovca Bena Whittakera.  Osamelé užívanie zaslúženého odpočinku mu lezie krkom a rád by sa naďalej cítil, že je pre svoje okolie potrebný. Preto sa prihlási na miesto seniorského stážistu v úspešnom start up-e mladej Jules Ostin (Anne Hathaway). Jules za osemnásť mesiacov z ničoho vytvorila firmu s 200 zamestnancami, ale prirýchlemu rastu sa nestíha prispôsobovať ako manžérka, a naviac v množstve práce sa začína naštrbovať aj naoko idylický rodinný život. Z nového stážistu síce nie je spočiatku veľmi nadšená, ale každému divákovi je hneď jasné že sa v priebehu zmení. Zo stážistu Bena sa stane nielen obľúbený kolega svojich o dve generácie mladších kolegov, ale z podriadeného Jules jej  priateľ a otcovský mentor.

Stážista rozhodne neprekvapí svojim príbehom . Patrí medzi tie filmy, pri ktorom okamžite viete ako sa bude vyvíjať a ako skončí. Ale zároveň patrí k tým, kde to takmer vôbec neprekáža.

Hlavným lákadlom sú herci. A Robert De Niro a Anne Hathaway svojimi výkonmi a vzájomnou interakciou Stážistovi výrazne pomáhajú. Darí sa im navodiť  silný pocit vzťahu otca a dcéry. Predovšetkým De Niro, ktorý je preslávený postavami drsných chlapov a mafiánov, sa tu predstavuje v nezvyčajnej polohe. Jeho až nečakane „normálna“ a empatická postava vdovca Bena Wittakera so mnoho príbuzných v jeho kariére nenájde – napadajú ma iba postavy z filmov Zaľúbiť sa (Falling in Love, 1984) alebo Prebudenie (Awakenings, 1990).  Ako majster herec, ktorým je, dodáva malými detailami jednotlivým scénam potrebnú emocionálnu hĺbku. De Niro je už dlhší čas hereckým remeselníkom, ktorý si svoje filmy už tak dôsledne nevyberá, no jeho otcovské figúry v Stážistovi, v Terapii láskou (Silver Linings Playbook, 2012)  alebo vo filme Všetci sú v pohode (Everybody’s Fine, 2009) patria rozhodne k tomu najlepšiemu, čo za posledných 15 rokov vytvoril.

Nancy Meyers napísala Stážistu takmer ako divadelnú hru. Väčšinu času ide totiž o rozhovor dvoch ľudí, ktorí sa zaoberajú problémami, z ktorými sa ľahko stotožní množstvo ľudi. Samozrejme, všetky hrany sú dostatočne zbrúsene, celé je to podané vo forme neškodnej a možno až starosvetskej ľahkej zábavy. Po Stážistovi jednoducho odídete z kina s veľmi príjemným pocitom. V dobe neskutočných komiksových superhrdinov na jednej strane, a drsným zobrazovaním ambivalentných hrdinov na strane druhej, to zase nie je tak málo.   

Hodnotenie: 70%

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?